Agresja jest dla wielu osób terminem jednoznacznie negatywnym. …
Warto jednak pamiętać że każde emocje, w tym złość lub nawet czasem wściekłość są czymś normalnym. Są to bardzo cenne informacje, które wysyła do nas nasze ciało. Natomiast to co robimy z tymi informacjami i jak radzimy sobie z tymi emocjami, może okazać się kluczowe w relacjach z otoczeniem oraz samym sobą. Razem ze złością czasem może się pojawić się agresja. Czasem agresja jest potrzebna, daje Ci siłę do działania w trudnej sytuacji.
Agresja może też wynikać z Twoich nieprzepracowanych tematów. Np. ktoś coś robi, a Ty tego nie rozumiesz i/lub irytuje Cię że ktoś ma inaczej? Warto się przyglądać takim sytuacjom, bo mogą się okazać bardzo cennym źródłem informacjami o Tobie. Kiedy indziej złość może się pojawić, gdy jesteś świadkiem biernej agresji. Możesz być jej świadkiem w relacjach z osobami w pracy, w domu, Dlatego warto mieć świadomość, jak również warto poczuć, które zachowania mogą okazać sie bierno-agresywne.
Poniżej kilka przykładów:
- „ciche dni”, czyli uciekanie od rozmowy, a w pewnych przypadkach obrażanie się bez podawania powodu,
- brak rozmowy o konkretach,
- niedocenianie,
- niezauważanie zdania drugiej osoby,
- obwinianie, przenoszenie winy, insynuowanie,
- wywyższanie się,
- porównywanie do innych,
- odbieranie sprawstwa drugiej osobie, np. poprzez przejmowanie sukcesów innych osób.
Podstawą reagowania na bierną agresję jest świadomość jej stosowania, zachowanie spokoju oraz stawianie granic. Ze swojej perspektywy uważam, że warto też samemu poznawać jak komunikować się bez przemocy.
Stąd też polecam ksiązkę i ćwiczenia Marshalla Rosenberga „Porozumienie bez przemocy”
Zachęcamy również do obejrzenia filmików Podstawy NVC (Porozumienie Bez Przemocy)(razem mają ok 4 godzin). Dla mnie to nie była tylko nauka, ale jednocześnie rozrywka, bo wielokrotnie się śmiałem oglądając je.